Panika kolem zvýšení úrokových sazeb ČNB – nafouknutá bublina, nebo důvod k obavám?
Všude se o tom píše, všichni o tom mluví. Česká národní banka přistoupila k nečekanému kroku. Do boje s inflací vyrazila zvyšováním úrokových sazeb, a to rovnou o 0,75 procentního bodu. Od 1. 10. 2021 se tak repo sazba dostala na hodnotu 1,5 procenta. Jak toto její rozhodnutí ovlivní realitní trh? Turbulentní situaci na trhu komentuje Viktor Mejzlík, spoluzakladatel konceptu GarantovanyNajem.cz.
Ochlazení nemovitostního trhu
Realitní trh zaznamenal v posledních letech velmi rychlý růst. Jen za poslední rok rostly ceny nemovitostí o 1–3 % měsíčně, s tím je ale teď konec. V některých regionech a u předražených nemovitostí začne cena klesat – nejžádanější lokality a novostavby si ale cenu udrží. Kupující doteď měli strach, aby sehnali nemovitost, doslova se o ni přetahovali a kupovali často bezhlavě a unáhleně. Báli se totiž, že cena poroste dál, když budou nějaký ten měsíc čekat. A tak byli ochotni vytáhnout z kapsy i vyšší částky. Trh byl „přehřátý”. Nyní však – už jen tím, že se o ochlazení realitního trhu mluví – se nebudou kupující tak rychle rozhodovat, ale budou se chovat jako v krizi, tedy vyčkávat.
Banky na tahu
Úroková sazba komerčních bank se pohybuje podobně jako před nástupem covidu, vůči inflaci tedy zatím zůstává na přijatelné úrovni. Momentálně je vše v rukou bank. Ty se mohou zachovat dvěma způsoby: buď zvyšování úrokových sazeb využijí, nebo „zneužijí“. Pokud začnou rapidně zvedat úrokové sazby u hypoték, bude to mít za následek zastavení růstu prodejních cen nemovitostí. Možná by se dokonce mohly začít snižovat.
Nastalou situaci ale také mohou banky využít pro svůj marketing, což považuji za pravděpodobnější variantu. Očekávám, že základní úrokovou sazbu zvednou, a to na hodnotu, o které se dá jednat. Do hry se tak znovu dostanou šikovní hypoteční poradci, kteří disponují dobrými vyjednávacími schopnostmi. V současnosti do toho prakticky nemohli „mluvit”, protože sazby byly příliš nízké.
Růst nájmů
Zvýšení úrokových sazeb ČNB se podepíše také na nájemním trhu. Ceny nájmů se opět zvednou. To ale není nic překvapujícího, protože stoupají neustále – před covidem zhruba o 1–5 procent. V covidu ale neprobíhal inflační růst, ten se vrací až teď. Žádné drama se ale pravděpodobně konat nebude, protože lidé by na nájmy jednoduše neměli a zůstávali by tak tam, kde jsou – v komunitních bytech nebo u rodičů.
Odhadujeme, že v Brně může v následujícím období nájem vzrůst maximálně o 10 %. Podraží hlavně větší byty. V Praze ale mohou klidně „vyskočit” až o 20 % – za předpokladu, že nepřijde další vlna covidu a začne se rozjíždět turismus. V metropoli však sehrává roli ještě jeden faktor, který nesmíme opomenout a který může významně zamíchat kartami. Pražský stavební úřad totiž dal za pravdu obyvatelům domů, v nichž se pronajímají byty na krátkodobé bydlení. Zvýšil náročnost tohoto způsobu pronajímání tím, že ji podmínil novou kolaudací bytů pro tyto účely. To vše může rychlost růstu zpomalit, protože přibude víc bytů na dlouhodobý pronájem.
Tápete, co konkrétně zvýšení úrokových sazeb přinese vám? Potřebujete poradit, jak na aktuální situaci nejlépe zareagovat? Ozvěte se nám a společně najdeme řešení. Každý příběh je totiž unikátní, a tak k němu přistupujeme.