Praha, Brno, Ostrava, Frýdek-Místek, Vyškov

info@garantovanynajem.cz

Logo, Garantovaný nájemKalkulačkaSpočítat nájemné

Nájmy se po roce opět navýšily a v růstu budou pokračovat

Podle dostupných statistických údajů žije v současné době zhruba čtvrtina Čechů v pronájmu. Nicméně právě ceny pronájmů neustále rostou a oproti předchozímu roku se opět zvýšily.

 

Cena za dlouhodobý pronájem neustále roste

Že nájemné roste je bohužel smutný fakt, se kterým se zájemci o nájem musí potýkat již několik let. Toto vyplývá ze skutečnosti, že je obecně málo bytů, a navíc se zdražují hypotéky. Zvyšující se ceny potvrdil i Český statistický úřad: „Nabídkové nájemné se v Česku za poslední rok zvýšilo o sedm až osm procent,” uvedl Tomáš Chrámecký z tiskového oddělení úřadu.

Za zvýšenými cenami však stojí více faktorů. Mezi nimi například i rostoucí ekonomika. Lidé tak mají dostatek financí a následně proto kupují byty a počet bytů na trhu se rychle snižuje. Dalším faktorem je i rozšířená služba Airbnb, kdy majitelé bytu své nemovitosti pronajímají právě přes ni, protože věří, že získají vyšší přivýdělek než za standardní dlouhodobý pronájem. Zájemci o dlouhodobý nájem tak mají omezené možnosti.

 

Situace v Jihomoravském kraji

Kromě obecného ekonomický růstu ČR (HDP v ČR v roce 2017 byl 4,6 %), svou roli také hraje fakt, že za poslední 2 až 3 roky se výrazně zvýšila kvalita bytů. Vznikají také luxusní a nadstandardní nové byty, kterých v Brně nikdy dříve tolik nebylo. Navíc v Brně expanduje IT průmysl a přijízdějí zahraniční hosté, kteří disponují financemi, a utrácejí více za kvalitní byty.

Nicméně i Češi si mohou dovolit nadstandardní byty a novostavby se pronajímají rychleji než staré byty v obdobné kvalitě.
„V naší společnosti GarantovanyNajem.cz jsme měli průměrný nárůst nájmu ve výši 4,3 %, přičemž v hlavní sezóně (tedy červenec, srpen, září) se jednalo dokonce o 6,3 %.”, řekl Tomáš Suchomel, výkonný ředitel GarantovanyNajem.cz.

Podle slov Tomáše Suchomela k nejvyšší poptávce po bytech dochází v červenci a září, a to kvůli výměně studentů a zahraničních hostů. V tomto období se uvolní nejvíce bytů a současně se jich nejvíce pronajme. Pokud budou ceny HDP růst, lze očekávat i růst ceny nájmů.

„Lidé v České republice jsou svým myšlením prozápadní a lidé z vyšší příjmové kategorie si byty kupují a následně je pronajímají. Nicméně poměr nákladů na bydlení je u nás lepší než v Anglii či Francii“, doplnil Tomáš Suchomel.

 

Průměrné ceny bytů

V současné době je průměrná cena bytu 1+kk 9,5 tisíc Kč, za byt 2+kk pak 12 000 Kč, 3+kk 15 000 Kč a k uvedeným cenám je ještě potřeba připočítat cenu za energie. Nicméně výslednou cenu ovlivňuje lokalita, vybavenost a případný luxus a exkluzivita daného ubytování.

Pokud tedy sháníte podnájem, můžete očekávat, že si budete muset připravit více financí. Při hledání můžete sledovat například inzertní portály nebo využít služby realitní kanceláře, která vám najde nemovitost na míru vašim požadavkům a potřebám.

Kontaktujte nás

Odebírejte newsletter

Získejte dobré rady a tipy ze světa dlouhodobého pronájmu.

Přihlásit se k odběru

Ptejte se nás na cokoliv

Máte dotazy na pronájem svého bytu? Rádi vám poradíme.

Kontaktujte nás

Poslední krok...

Vyplňte vaše kontaktní údaje a odkaz na záznam vám pošleme ihned.


⌛️ Poslední krok...

Vyplňte vaše kontaktní údaje a odkaz na záznam vám pošleme ihned.


Vaše osobní údaje budou zpracovány podle pravidel o ochraně osobních údajů.

Pojďme probrat možnosti Garantovaného nájmu u vaší nemovitosti

Vyplňte nám krátký formulář, abychom se mohli připravit. Ozveme se zpět do jednoho pracovního dne.

Políčka s * jsou povinná.


Vaše osobní údaje budou zpracovány podle pravidel o ochraně osobních údajů.

Spěchá to? Zavolejte nám

777 467 487

od pondělí do pátku 9–17 hod.

nebo napište na info@garantovanynajem.cz